Kötelező cégkapu-regisztráció: kinek, meddig és hogyan kell elvégezni?

2018. január 1-jétől indul az úgynevezett cégkapu szolgáltatás, amely a már jól ismert ügyfélkapu vállalkozásoknak szóló változata lesz.

A regisztráltak tulajdonképpen egy 300 MB-os ingyenes tárhelyet kapnak, amivel ki lehet váltani a postai szolgáltatásokat, hiszen ezentúl innen fogják tudni elektronikus úton végezni a hivatalos levelezést az állami hivatalokkal. Ilyenek lehetnek az államigazgatási szervek, például a NAV, a helyi önkormányzatok, a bíróságok, az ügyészség, a közjegyzők, a bírósági végrehajtók, a köztestületek, a közüzemi szolgáltatók. Bár a cégkapu létrehozása és későbbi használata rövidtávon plusz terhet jelent, hiszen egy új folyamatot kell elsajátítani, ám ennek köszönhetően a remények szerint jelentősen egyszerűsödik majd az ügyintézés, a hivatalos dokumentumok pedig ellenőrizhetően követhetőek lesznek. Az ígéretek szerint az elektronikusan intézhető ügycsoportok és ezzel összefüggésben az online űrlapok köre folyamatosan fog bővülni.

A Cégkapu használata 2018. január 01-től kötelező, 2017. augusztus 31-ig a Cégkapu regisztráció elvégzése kötelező. (2017. december 31-ig a regisztráció büntetés nélkül végezhető el, de nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni…)

A Cégkapu regisztrációt a gazdálkodó szervezet képviseletére jogosult természetes személy (a gazdálkodó szervezet törvényes képviselője) teljesítheti. A regisztrációt ténylegesen csak olyan természetes személy tudja teljesíteni, aki rendelkezik Ügyfélkapuval. Akinek nincs ilyen, annak a Cégkapu előtt Ügyfélkapu jogosultságot kell szereznie, vagyis létre kell hoznia személyes ügyfélkapus azonosítóját.

AZ ELŐKÉSZÜLETEK, FONTOSABB TUDNIVALÓK

  1. Kiket érint? Egyszerűen fogalmazva, minden cégformát, függetlenül az adózási formájától (TAO, KIVA, KATA, Áfás, nem Áfás) ami nem egyéni vállalkozó (Bt, Kft, Rt, Egyesületek, AlapítványokEgyéni vállalkozóknak ezzel nem kell foglalkozni.
  2. A Cégkapura érkező dokumentumok nem lesznek azonosak az ügyfélkapuval, az továbbra is megmarad, a NAV felé történő bevallásokat továbbra is azon lehet intézni.
  3. A meghatalmazást azoknál a cégeknél feltétlenül javasoljuk, ahol külföldi az ügyvezető, hiszen a magyar nyelvű levelezésből valószínűleg nem fog semmit érteni, illetve a nagyobb cégeknél, ahol a pénzügyeket eddig is valaki intézte, célszerű, ha esetleg az ide érkező értesítéseket is ő kezeli
  4. Hozzunk létre (vagy kérjük meg az informatikust) egy e-mail címet, amely kizárólag a Cégkapura érkező, onnan küldendő email-ek kezelésére fog szolgálni.
  5. Javasoljuk, hogy az új email cím a cegkapu@cegneve.hu, vagy cegkapu.cegnev@gmail.com legyen. Javasoljuk mindenkinek, hogy csak biztonságos szolgáltatónál regisztráljon/készítsen Cégkapu-emailt, felejtősek a freemail.hu, citromail.hu, hotmail.com, office.com, yahoo.com, és hasonló ingyenes szolgáltatók!
  6. Győződjünk meg a létrehozott cégkapus email működőképességéről, (tesztlevelekkel). Érdemes lehet később a kisebb cégeknél átirányítani az erre a címre érkező küldeményeket a mindennap – csak az általunk használt – email címre. Az email címhez tartozó jelszót jól jegyezzük meg.
  7. Tegyük magunk elé az alábbi adatokat:

ügyfélkapus felhasználói név
ügyfélkapus jelszó
képviselt szervezet adószáma
cégkapu email címe (az új, cegkapu@cegnev.hu email cím

A Cégkapu-regisztráció az alábbi oldalon teljesíthető: https://tarhely.gov.hu/ckp-regisztracio/kaulogin.html. Az oldalon a “Súgó és használati feltételek” linkre kattintva a regisztrációról részletesebb információk, valamint gyakorlati segítség is elérhető.