Ha a kisadózó társaság ugyanazon belföldi vállalkozástól év elejétől számítva több mint 3 millió forint összegű bevételt kap, akkor 40%-os adóteher keletkezik a 3 millió Ft-ot meghaladó rész után.
Nagyon fontos, hogy ez a fizetési kötelezettség NEM a kisadózót terheli, hanem a bevételt juttató céget!
Az adó alapjának meghatározásakor ezeket az összegeket nem kell számításba venni:
- amely után a kifizető a kapcsolt vállalkozási viszonnyal kapcsolatos rendelkezés alapján 40 százalékos adót fizet (magyarán, ha kapcsolt a vállalkozás, az első forinttól kezdve fizetni kell a 40 %-ot)
- amelyet a kifizető az Egészségbiztosítási Alapból származó finanszírozásként juttat az egészségügyi szolgáltató kisadózó vállalkozásnak
- amelyet a kifizető jogszabályban meghatározott díjszabás alapján juttat az arra jogosult kisadózó vállalkozásnak
- amelyet költségvetési szerv kifizető juttat a kisadózó vállalkozásnak
Azonban, ha a 3 millió forintot meghaladó bevétel külföldi partnertől származik, akkor a 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel 71,42 százaléka után a kisadózó vállalkozás 40 százalékos mértékű adót köteles megfizetni.
Az adó alapjának meghatározásakor nem kell számításba venni azt a bevételt, amely után a kisadózó a külföldi kapcsolt vállalkozási viszony miatt a 40 százalékos mértékű adót kifizeti.
Ebben az esetben a plusz adót a katás vállalkozás fizeti.
Mindkét esetben az adót elsőként annak a hónapnak a 12. napjáig kell megállapítani, bevallani és kifizetni, amelyet megelőzően a 3 milliós értékhatárt átlépték. Így kell eljárni a tárgyév minden olyan hónapjában, amelyben a kisadózó vállalkozás a módosításokra vonatkozó bevételt szerez.
Lényeges, hogy az ugyanazon partnertől kapott bevétel után a 40%-os adó megfizetése nem mentesíti a katás adózót a havi fix 25, 50 vagy 75 ezer Forintos tételes adó alól. A törvényváltozásokat figyelembe véve ez az eset csak akkor valósul meg, ha a katás vállalkozónak külföldi partnertől van 3 millió összeget meghaladó bevétele.
A katás vállalkozó ezen felül jövőre is változatlanul fizeti a 12 millió forint feletti rész után a 40% különadót, azzal, hogy a katás vállalkozásnak a 12 millió forintos értékhatár számításakor nem kell figyelembe vennie az év közbeni 40 százalékos adókötelezettséggel kapcsolatos összegeket. (Tehát a kapcsolt vállalkozástól kapott bevételt, illetve az ugyanazon vállalkozástól kapott bevétel 3 millió Ft-ot meghaladó részét.)
Ha katás vállalkozóként kifizetővel (vállalkozással, egyéb szervezettel) szerződéses jogviszonyba lép a vállalkozó, akkor 2021. január 1-jétől a szerződés megkötésekor tájékoztatni kell a partnert arról, hogy kisadózó vállalkozásnak minősül. (Amennyiben változás következik be a kisadózói státuszban (pl.: megszűnik), arról szintén tájékoztatni kell a kifizető partnert a változást megelőzően.)
A 2020. december 31-éig kifizetővel létesített és 2021-ben még fennálló szerződéses jogviszony esetében 2021. január 15-éig kell tájékoztatni a partnered a kisadózói minőségedről.
Elméletileg a felelősség a KATÁ-s válalkozóé, de javaslom a cégvezetőknek, aki tudja, hogy a partnere katás vállalkozó, írassa vele alá a nyilatkozatot, mert sajnos a katás vállalkozók nagy része nem fog ezzel foglalkozni. A mellékelt nyilatkozat megfelelő, de nem kötelező ezt használni, bármi más, hasonló céllal gyártott papír elfogadott, nincs törvényi előírás